Lednové dny, kdy opadané vánoční stromky stojí už dávno u popelnic, stávají se každoročně dle mnohých statistik krizovým obdobím a zatěžkávací zkouškou pro partnerské vztahy, jejichž část pravidelně do únoru nevydrží a Valentýn přijde již s „křížkem po funuse“. Jsou to jen otřepané fráze, nebo jde o fakta? Planým poplachem bychom se nezabývali a neztráceli čas k sepsání článku. Že je leden nejčastějším měsícem rozchodů je prostě fakt! Zjistili jsme, co si o tom myslí psychologové, proč se tomu tak děje, ale hlavně přicházíme se zásadami, díky kterým se váš vztah do lednových rozchodových statistik nezapíše.

Psychologové na tomto fenoménu nevidí žádnou velkou vědu. Prý jde hlavně o ponorkovou nemoc, kterou dovršily starosti kolem Vánoc a konce roku, kdy se připravuje spousta věcí a paradoxně vlastně není na nic klid, ač jde o svátky pohody. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste se stali přímými zúčastněnými konfliktů a neshod během svátků, kdy se plánují návštěvy rodin a příbuzných. Všechno musí být hlavně pro partnerky v těch dnech dokonalé. Proto je leden měsícem, kdy mnohé únava a splín dožene. Jednoduše přes prosinec se začal pohár kupit až na Nový rok přetekl. A určitě to znáte - nový rok, nové začátky. Právě jsme narazili na bod, kdy se s vámi ve vztahu přestane počítat a během ledna dostanete kopačky, jakmile partnerka sebere odvahu bolestivou konverzaci otevřít. Nepříjemné, že? Touha partnerky po novém začátku a vztahovém osvěžení však nemusí znamenat ukázat na ni, že ona je ta špatná a za všechno může. Jasně, emoce jsou někdy těžko zkrotitelné a rácio může být v tom okamžiku ta tam, ale uvědomte si, že partnerku pravděpodobně ve vašem vztahu něco dlouho štvalo a v období lednovém - měsíci, kdy jsou krátké dny, pořád je tma, trávíme více času doma společně a v ulicích panuje mrazivo nebo plískanice, prostě všechno explodovalo ve vyústění rozchodu. Protože vy jste si ve všem tom stereotypu nespokojenosti nevšimli, či byla přehlížena s tím „to bude dobré“. Dle psychologů je právě tento příklad nejčastější šablona. Vzájemné rozchody z „rozumu“ a postupné vyprchání vzájemné lásky jsou statisticky méně časté

AdobeStock_297709776

Takže jak z toho? Je rozchod jedinou možností? A lze nějak vysledovat, že leden bude průšvih pro váš vztah? Tohle vám může pomoci aby leden nebyl měsícem rozchodů:

Zahajte analýzu předchozích měsíců díky zvýšení emoční inteligence

Samozřejmě, můžete se své partnerky napřímo zeptat, co se děje, že máte pocit, jako by váš vztah ztrácel „drive“ a přestával být pro protějšek uspokojující. Pokud však neodhadnete situaci a zeptáte se nevhod, může to být celé kontraproduktivní a partnerka bude ještě více rozčílená či to celé skončí hádkou už tak nabroušené ženy. Naše citlivé protějšky milují, když si sami všímáme a umíme číst přání, aniž by byla vyslovena. Zde se sráží naše mužské racionální uvažování a ženské emoce. Všimli jste si někdy toho, že ženy často říkají úplně něco jiného, než si ve skutečnosti myslí? Těžko se v tom zorientovat! Proč mnohdy neumí ženy mluvit jednoduše a napřímo? Přiznejte si, líbila by se vám vaše partnerka, kdyby jednala jako muž? Asi moc ne, že? Proto je třeba začít makat na emoční inteligenci. Můžete začít všímáním si svých emocionálních reakcí během dne, reakcí svého těla na ně a uvědomovat si, jak jsou vaše emoce a vaše chování propojeny. Trénujte si rozhodování o tom, jak se budete chovat. Všichni muži, kterým se dnes říká alfa samci nebo baliči mají nadprůměrně vysokou emoční inteligenci, a proto tak dobře dokáží odhadnout a porozumět chování a potřebám žen namísto toho, aby se zabývali tím, co jim ženy vykládají.

Díky zlepšení emoční inteligence dokážete snadno rozluštit, co pro vaši partnerku bylo v předchozích měsících negativní a jednoduše se do budoucna těchto vzorců vyvarovat nebo ještě lépe rozjet okamžitou nápravu, která lásku partnerky k vám opět zaručeně rozžehne.

Přidávejte doteky, protože ty se v dlouhodobém vztahu často vytrácí

Doteky jsou rozhodně jedním z nejlepších lepidel vztahu. Nezapomínejte, že ženská potřeba něhy se však neomezuje jen na dobu první velké zamilovanosti či sexu. Myšlenka, že my muži nemáme své city projevovat, abychom si zachovali svoji maskulinitu je chybná. Samozřejmě, že být na druhé straně spektra - ufňukánek a věčný stěžovač, je také naprosto špatně. Pamatujte si, že něha neslouží jen k milostné předehře a žena ji nutně potřebuje nejen ke svému vzrušení. Zkuste jít nápravě vstříc jednoduše - přidejte například pusu a pohlazení na rozloučenou při odchodu do práce, na přivítanou, na dobrou noc. A když už se lehce přete či spolu v nějaké věci nesouhlasíte, jednoduše si sedněte proti sobě a místo výčitek přidejte fyzický kontakt, obejmutí, pohlazení.

Nikdy nevyslýchejte, jestli nechcete hlouběji klesnout

Neshody ve vztahu často vedou může k vyslýchání svých partnerek. Mezi vyslýchání nepatří běžné zeptání se, ale jakmile se přidá nátlak a neodbytnost, překlopí se situace do této zoufalé praktiky. Zeptejte se sami sebe, jestli jste jakýmkoliv vyslýcháním něco vyřešili, nebo jestli situace vedla k ještě větší hádce. Místo vyslýchání zapracujte na předchozím bodu a uvidíte, že se vám partnerka sama ráda po čase svěří, co jí trápí nebo trápilo.

Naučte se chválit

Pochvala a ocenění má neskutečnou sílu, když se správně podá. Zapomínání na tyto klíčové prvky mezilidských vztahů bývá časté v pracovním životě i ve vztazích. Pokud snahu vaší partnerky v zaměstnání nikdo neocení a ona přijde domů, kde se žádné pochvaly také nedočká věřte, že je to pro ni extrémně frustrující. Jak tedy pochválit zcela největším efektem? Pochvala je druhým přijata nejlépe tehdy, pokud je myšlena zcela upřímně a od srdce. Aby toho bylo dosaženo, naučte se všímat všeho, co vaše partnerka dělá nebo se snaží dělat. I když se něco nepovede, ale bylo do toho dáno srdce, je vhodné pochválit za vynaloženou snahu. A bez pochyby je lepší chválit nějak nežli vůbec.

AdobeStock_133793577

Snažte se zpestřit váš milostný život

Jak běží čas, touha z každého vztahu pomalu vyprchává a sex se stává rutinou. Některým párům to vadit nemusí, ale statisticky existuje velká část partnerek, které dlouhodobě nejsou dostatečně uspokojovány. Jestli do toho „bušíte“ nejraději jako o život, ale bez jakékoliv sexy předehry a změn, může být vaše rutina pro partnerku absolutně nedostačující, protože jí tímto způsobem horko těžko dovedete k úžasným orgasmům, které touží jako každá jiná ženská sexuální bytost prožívat. Takže co pro změnu udělat? Například změnit prostředí může být zážitek pro oba z vás. Je opravdu trochu nuda, když se stále milujete jen v posteli. A od nudy nemusí být daleko k nevěře. Využívejte další místa u vás doma nebo někde, kam jste se vydali na výlet. Zkuste cokoliv odvážného, co vás oba zaručeně vzruší na novou úroveň. Tu můžete dosáhnout i s různými erotickými hračkami, afrodiziaky nebo s experimentováním v polohách a stylech milování. Zaručeně k sobě touto cestou najdete blízkost, která se v posledních měsících vytrácela.

Nekupujte hlouposti

Snaha si kohokoliv „koupit“ je podobným zoufalstvím jako vyslýchání. Nemyslete si, že když je ve vztahu všechno špatně, spraví to dárečky. Samozřejmě, že takový pugét růží srdce zahřeje, ale není dlouhodobým řešením. Radost z materiálna je prchavá. Umocněno je to právě v případě darování. Tohoto principu si můžete nejlépe všimnout u dětí, ale dá se aplikovat i na nás dospělé.

A na závěr - nezapomeňte se u toho všeho starat řádně sami o sebe. To, co děláte pro sebe, je totiž stejně důležité jako to, co děláte pro vztah.